Happenings Logo
decoupage

Decoupage – technika zdobnicza, która podbija serca

Data: 13 listopada 2017

Kategorie:

Inspiracje
decoupage przykłady

Skąd wywodzi się decoupage?

Wbrew pozorom decoupage to wcale nie taka nowa technika, jak można by przypuszczać. Choć dopiero od pewnego czasu zyskuje coraz większą popularność, jej źródła sięgają nomadyjskich plemion z Syberii, które w ten sposób ozdabiały groby swoich przodków. Technika ta została następnie spopularyzowana w Chinach, żeby następnie dzięki ożywionej wymianie handlowej z Dalekim Wschodem w XVII wieku przybyć do Włoch, gdzie zaczęto ją wykorzystywać w stolarstwie jako bardziej ekonomiczną alternatywę dla lakierowanych mebli. Sztuka ta nosiła nazwę lacca contrafatta (wł.). Ze względu na bardzo niewielki koszt materiałów wykorzystywanych w decoupage, technika zyskała miano „sztuki biedaków” i wkrótce nie ozdabiano już tylko mebli, ale także mniejsze przedmioty związane z życiem codziennym – pudełka, kuferki, szkatułki, szczotki do włosów, ramki do zdjęć, świeczniki, ceramikę. Decoupage stał się bardzo modnym zajęciem kobiet na dworze Ludwika XV we Francji.

Na czym polega ta technika zdobnicza?

Na początku potrzeba nam odpowiednio przygotowanej powierzchni (dowolnej, najczęściej jest to drewno, ale może być także metal, szkło, plastik lub ceramika). Oryginalnie na taką powierzchnię przyklejało się wzór wycięty z papieru i pokrywało kilkoma warstwami lakieru tak, aby przestał być wyczuwalny. Obecnie jednak w decoupage możemy wykorzystywać znacznie więcej elementów zdobniczych tworzonych specjalnie pod tą technikę zdobienia przedmiotów.

Czego będziemy potrzebować, żeby zacząć?

Z pewnością przyda nam się przedmiot o gładkich powierzchniach, który będziemy ozdabiać – na przykład małe drewniane pudełko. Na nie możemy naklejać ozdobne papierowe motywy – chociażby wycięte z serwetek lub innego materiału. Do tego przyda się cały szereg przedmiotów, które pomogą nam w wykonaniu zdobień: klej, nożyczki, waciki, gąbka, ostry nożyk. Niezbędne będą także farby do decoupage lub lakier w sprayu. Oprócz tych podstawowych produktów, przydadzą się też kolorowe materiały (tiulorganza), małe drewniane patyczki i wszystkie drobne elementy zdobnicze, które możemy wykorzystać do naszych zdobień – kwiatki, wstążki, sznurki, brokat, koraliki, cekiny, dżety i inne aplikacje. Te, a także wiele innych elementów do techniki decoupage znajdziesz w ofercie dekoracje florystyczne

skrzypce ozdobne
Newsletter Happenings

Zapisz się do newslettera

I odbierz 10 zł na pierwsze zakupy*

* Rabat jest jednorazowy, obejmuje wszystkie produkty i jest ważny przy zakupach za min. 100zł.

 

Po kliknięciu w przycisk „Dołącz” otrzymasz wiadomość potwierdzającą zapisanie się do newslettera. W celu dokończenia procesu subskrypcji prosimy o kliknięcie w link znajdujący się w wiadomości.

google-logo

Średnia Ocen: 4.7

Liczba Ocen: 137

profile photo

Piotr M.

28 marca 2024

profile photo

Joanna Kuczynska

29 stycznia 2024

Z czystym sumieniem mogę dać 5/5 gwiazdek, sprzedający rzetelny, miły, bezproblemowy, gotowy do pomocy i współpracy. Gdyby wszyscy tacy byli zakupy online byłyby zdecydowanie lepsze i bezpieczniejsze. Szybka reakcja na kontakt, wszystko załatwione w mgnieniu oka, towar spakowany bezpiecznie i zgodny z opisem. Bardzo polecam zakupy od happenings.

profile photo

Kamil Herbert

28 grudnia 2023

Super sklep, bardzo sympatyczna i pomocna Pani z obsługi.

profile photo

Madelaina Zmudka

14 grudnia 2023

Wspaniała obsługa!! Pani przemiła, pomocna, uśmiechnięta i bardzo cierpliwa! ;)) dziękuję ślicznie za taką cudowną obsługę ;))

profile photo

Fabian Pawlik

23 października 2023

Super sklep, ogromny wybór na każdą okazję i przemiła obsługa.

Happenings © 2015 - 2024. All Rights Reserved.