Happenings Logo
Jak obchodzimy Walentynki? – symbolika i znaczenie

Jak obchodzimy Walentynki? – symbolika i znaczenie

Data: 1 lutego 2018

walentynki

14 lutego już tuż tuż! To idealna okazja, żeby okazać partnerowi lub partnerce swoje uczucia. Zanim jednak pomożemy wam w stworzeniu wyjątkowej atmosfery w sypialni, dowiedzmy się trochę o genezie tego święta pełnego miłości i radości :)

Kto ustanowił Walentynki? – historia święta

Wbrew pozorom święto zakochanych wcale nie przybyło do nas zza oceanu niedawno. Walentynki były obchodzone w Europie już w czasach średniowiecza, a ich patronem jest oczywiście św. Walenty. Święto jest zbieżne terminowo ze zwyczajem pochodzącym z czasów Cesarstwa Rzymskiego, które miało na celu poszukiwanie ukochanej, jednak dziś nie jest z nim bezpośrednio wiązane. Niektórzy, mimo katolickiego patrona Walentynek, doszukują się ich źródeł w starorzymskich Luperkaliach obchodzonych 14-15 lutego na cześć rzymskiej bogini Junony, patronki kobiet i małżeństw. Brytyjczycy zaś uważają święto za swoje, gdyż rozsławił je w czasach romantyzmu angielski pisarz Walter Scott. Do Polski kult świętego Walentego dotarł z Niemiec i stał się szczególnie popularny w latach 90. XX wieku.

Zwyczaje i symbolika Walentynek

Walentynki bardzo hucznie obchodzi się we włoskim mieście Terni, gdzie znajduje się bazylika świętego Walentego. W okolicach 14 lutego przybywają tam pary narzeczonych z całego świata i przyrzekają sobie miłość. Popularne stało się także obchodzenie tam jubileuszowych rocznic sakramentu małżeństwa. Tego dnia w bazylice w Terni jest także wręczana nagroda „Rok Miłości”.

Najbardziej popularnym sposobem wyznawania sobie uczuć w Walentynki jest wysyłanie sobie listów i kartek miłosnych. Ponadto, zakochani zwykle umawiają się na romantyczne kolacje, spacer i obdarowują się drobnymi prezentami. Najbardziej charakterystycznymi symbolami święta zakochanych są oczywiście kwiaty, misie, czekoladki i dodatki w kształcie serca. Często z Walentynkami łączy się też postać Kupidyna, czyli Amora ze strzałą miłości oraz gołębi symbolizujących miłość. Niektórzy lubią dodawać świętu pikanterii i, korzystając z okazji, dekorują wnętrze sypialni, tworząc w niej wyjątkowy nastrój za pomocą walentynkowych dekoracji oraz rekwizytów. W kolejnym artykule na happenings.pl znajdziecie nasze propozycje dotyczące najmodniejszych dekoracji walentynkowych, a także wiele inspiracji, które pomogą wam wyczarować magiczną atmosferę w sam raz dla zakochanych!

Newsletter Happenings

Zapisz się do newslettera

I odbierz 50 zł na pierwsze zakupy*

* Rabat jest jednorazowy, obejmuje wszystkie produkty i jest ważny przy zakupach za min. 400zł.

 

Po kliknięciu w przycisk „Dołącz” otrzymasz wiadomość potwierdzającą zapisanie się do newslettera. W celu dokończenia procesu subskrypcji prosimy o kliknięcie w link znajdujący się w wiadomości.

google-logo

Doskonała

Na podstawie 125 opinii

Grzegorz Nowak

2023-02-16

Swoją opinią chciałbym pochwalić przedewszystkim podejście do klienta. W czasach gdzie wszędzie wymagana jest kompleksowa obsługa i kontakt z klientem niestety nie jest to takie oczywiste. W przypadku happenings firma wychodzi na przeciw oczekiwaniom klienta. O wszystkim informują i próbują znaleźć rozwiązanie. Zaproszenia oraz winietki bardzo starannie wykonane. Paczka starannie zapakowana i przygotowana na kurierów (fanów piłki nożnej). W skrócie - Polecam.Pozdrowienia dla całej ekipy Happenings 😀

Tomasz Szczypiorowski

2022-09-15

Doradztwo rewelacja

Aneta Januszek

2022-09-06

Super miejsce Znajdziesz tu na każdą okazję dla każdego coś pięknego:) Balony jako dodatek do prezentu PETARDA POMYSŁ Polecam

Happenings © 2015 - 2023. All Rights Reserved.