Kategorie

Szukaj na blogu

Uszczelniacz do balonów z helem - Jaki wybrać i jak go użyć?

Opublikowany: 2020-06-18 13:48:50
Kategoria: Inspiracje

Uszczelniacz do balonów z helem - Jaki wybrać i jak go użyć?

Żel uszczelniający do balonów może przedłużyć ich unoszenie w powietrzu nawet o kilkanaście dni! Warto jednak wiedzieć do jakich balonów stosować uszczelniacz, ile go dodać, jak nadmuchać taki balonik helem, w jakich warunkach balon będzie unosić się najdłużej.

Zacznijmy w pierwszej kolejności od samych uszczelniaczy.

Na rynku są dwie wiodące marki w tym temacie. Jedna pochodzi ze Stanów i nazywa się HI-FLOAT. Druga natomiast pochodzi z Rosji, a jej marka to FLY luxe. Przetestowaliśmy obie z tych marek. Czas unoszenia się takiego samego balonika w tych samych warunkach był niemalże identyczny. Delikatna przewaga żelu HI-FLOAT. Może przy innych warunkach sprawa wyglądałaby inaczej, sprawdzimy to w wolnym czasie. Jeden i drugi żel spełnia swoją funkcję tak samo tj. uszczelnia hel w balonach lateksowych. Dlatego wybór żelu to raczej wybór butelki o konkretnej pojemności. HI-FLOAT i tutaj wypada dużo lepiej, jest bodajże dostępny w 4 różnych wariantach pojemności. Im większa pojemność, tym więcej żelu, a im więcej żelu tym więcej balonów uszczelnimy.

Trzeba liczyć, że na balonik potrzeba około 2-4ml żelu. Wszystko zależy od ich wielkości.

Do jakich balonów stosujemy uszczelniacz?

Muszą to być koniecznie balony lateksowe. Z natury hel w balonach foliowych utrzymuje się od 3 do nawet 30 dni. W zależności od wielkości balonika oraz jego gramatury i kształtu. W przypadku balonów lateksowych sprawy mają się nieco inaczej. Do tych właśnie baloników powinniśmy stosować żel uszczelniający. Zacznijmy może od balonów które się do tego nie nadają. Są to wszystkie balony poniżej 9". Po dodaniu żelu może się okazać, że balonik będzie za ciężki i w ogóle się nie uniesie. Natomiast sam hel w takich balonach ulatnia się po 2-3 godzinach.

 • Balony lateksowe 10-12" dodajemy jedynie kroplę żelu.
 • Balony 14" dodajemy 2 krople.
 • Balony 16" dodajemy 3 krople.

Żel aplikujemy w następujący sposób:

 1. Końcówkę tubki wsadzamy przez otwór balonika kierując ją do jego górnej ścianki.
 2. Następnie delikatnie naciskamy tubkę kontrolując palcem czy w baloniku jesteśmy w stanie wyczuć kroplę, dwie, lub trzy.
 3. Wyciągamy końcówkę naszego uszczelniacza i rozmasowujemy nasz uszczelniasz w balonie.
 4. Masujemy balon w taki sposób, żeby uszczelniasz pokrył całą jego zawartość w środku, pomijamy jedynie otwór który w końcowym etapie zawiązujemy na supeł.
 5. Żel w balonie powoli sztywnieje, dlatego po odczekaniu 2-3 minut powinniśmy napełnić nasz balon (starajmy się nie robić tego ani przed, ani po upływie tego czasu).
 6. Ostatni etap to wpuszczenie helu do balona. Balon pompujemy do momentu aż zauważymy, iż z balonika robi się gruszka. Wtedy przestajemy pompować i zawiązujemy końcówkę balonika. Pamiętajmy o ładnej wstążce i ewentualnym ciężarku :)

aplikowanie zelu uszczelniajacego do balonika

Aplikujemy żel do balonika. Palcami chwytamy za jego czubek tak żeby wyczuć końcówkę aplikatora, po czym wciskamy 1 tubkę z żelem.

rozmasowywanie zelu w balonie

Rozmasowujemy balonik, tak żeby pokryć żelem każdą jego ściankę. Żelu nie aplikujemy jedynie przy końcówce balonika.

pompowanie balonika helem

Następnie po odczekaniu 2-3 minut za pomocą pistoletu, lub końcówki butli z helem napełniamy nasz balonik. Warto sprawdzić czy ciśnienie w butli jest odpowiednie.

balon z helem wielkosc

Dmuchamy balon do momentu aż zacznie się robić z niego gruszka. Balon musi być okrągły, a nie gruszkowaty. Wygląda to dużo estetyczniej oraz balon nie powinien pęknąć.

Im więcej żelu, im większy balon, tym hel utrzyma się dłużej. Standardowo w balonach 10-12" są to 2-3 dni w zależności od warunków. Baloniki powoli będą się kurczyć, aż całkowicie opadną.

Przy dużej objętości helu w balonie, taki balonik może utrzymać się nawet kilkanaście dni. Do tego potrzebne są odpowiednie warunki.

Nie zaleca się trzymanie balonów:

 • na dużym słońcu, guma parcieje.
 • w pomieszczeniu klimatyzowanym, hel się spręża, a sam balon kurczy.
 • w miejscu o zmiennych warunkach atmosferycznych.

Bezpieczeństwo podczas aplikowania żelu do balonów

W celu zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się stosowanie okularów lub okularów ochronnych podczas pompowania balonów, aby uniknąć kontaktu z oczami. Jeśli żek zetknie się z okiem, spłucz wodą przez kilka minut. Jeśli podrażnienie nie ustępuje, skonsultować się z lekarzem.

Uwaga producenta HI-FLOAT. Żel HI-FLOAT został zaprojektowany do pracy w balonach, które są trzymane w pomieszczeniu, w kontrolowanym klimacie, z włączoną nagrzewnicą lub klimatyzatorem. Balony traktowane przez HI-FLOAT, które są trzymane na zewnątrz, w wilgotnym otoczeniu lub w miejscach niekontrolowanych klimatycznie, mogą nie unosić się przez dłuższy czas.

Potrzebujesz pomocy?