Kategorie

Szukaj na blogu

Balony - Wielkość wyrażona w calach, ile to cm? Jak mierzyć balony? Happenings

Opublikowany: 2020-06-25 16:34:51
Kategoria: Inspiracje

Balony - Wielkość wyrażona w calach, ile to cm? Jak mierzyć balony? Happenings

Balony, a raczej opakowania w których się znajdują, często opisywane są w nietypowy sposób. Oznaczenia te zazwyczaj tyczą się: kodu produktu, koloru oraz wielkości. Na tym ostatnim chcielibyśmy się skupić. Jeden z producentów o nazwie BELBAL na każdej etykiecie wraz z kodem EAN umieszcza oznaczenie np. B75. W ten sposób opisuje ile balon ma cali. Jednakże końcówka 75 wcale nie oznacza 7,5" , jest oznaczeniem producenta i w tym konkretnym przypadku oznacza 10". B85 - 12" B105 - 14".

Warto pamiętać, że 1 cal (1") równa się odpowiednio 2,54cm. Jak widać producent BELBAL stosuje inną metodę.

Inne oznaczenia balonów 160, 320, 450 itp.

Te oznaczenia zarezerwowane są dla konkretnych balonów - podłużnych. Nazywane również balony do modelowania, balony do skręcania. Często spotykane podczas festynów. Tego typu oznaczenia stosują między innymi takie firmy jak Qualatex oraz Gemar. Przykłady:

  • Balon 160 oznacza - 1" to grubość , 60" to długość. W centymetrach wyrazimy to w następujący sposób 2,54cm x 152,4cm zaokrąglając 2,5cm na 150cm.
  • Balon 320 oznacza - 3" to grubość, 20" to długość. W centymetrach wyrazimy to w następujący sposób 7,62cm x 50,8cm zaokrąglając 7,5cm na 50cm.
  • Balon 450 oznacza - 4" grubości, 50" długości.W centymetrach wyrazimy to w następujący sposób 10,16cm x 127cm zaokrąglając 10cm na 125cm.

Qualatex balony cale na centymetry

Oznaczenie 160Q oznacza 1" grubości x 60" długości, Q to oznaczenie marki Qualatex.

Cale na cm - nie zawsze balon 12" równa się innemu balonowi 12"

Tak jak wyżej opisaliśmy różni producenci stosują różne oznaczenia. Niektórzy z nich jak Gemar na balonach lateksowych o klasycznym kształcie podaje informacje cale = cm. Warto mieć na uwadze jednak inną ciekawą rzecz. Nawet jeżeli producent zastosuje standardowe oznaczenie w calach równe konkretnej wielkości w centymetrach to przez swój kształt, grubość gumy, balon dla przykładu 12" (ok. 30cm) firmy Gemar będzie mieć troszeczkę inną wielkość niż balon 12" (ok. 30cm) firmy Belbal. Jeden i drugi balon może wyglądać podobnie, być np. w tym samym kolorze o tym samym pastelowym odcieniu. Wszystko przez zastosowanie innych materiałów oraz techniki procesu tworzenia takiego balona, każdy producent robi to według swojego know how.

Cale ile to cm balony

Balony foliowe - wielkości podawane przed nadmuchaniem

Często zdarza się, że w opisie balonika widzimy informację 44x123cm. Mamy wrażenie, że nadmuchany przez nas balon będzie właśnie w podanych wymiarach. Nic bardziej mylnego! Zazwyczaj ten wymiar oznacza balon foliowy przed nadmuchaniem i tyczy się balonów foliowych dmuchanych powietrzem o nieregularnych kształtach.

Jeżeli nie jesteśmy przekonani jakiej wielkości będzie nasz balon, czy 10" rzeczywiście odpowiada 25cm, warto zapytać sprzedawcę w sklepie. Podobnie w przypadku wielkości balonów foliowych o nieregularnych kształtach wyrażonych bezpośrednio w centymetrach. Może się okazać, że balon został zmierzony przed napompowaniem, na płasko. Zapytajmy! To nic nie kosztuje, a może nam pomóc w określeniu rzeczywistej wielkości balonika.

Na sam koniec zostawiliśmy opisy typu 12" - 30/35cm , 13" prawie 40cm!
Jeżeli w opisie balonika jest "12" - 30-35cm"regularny kształt balonika ma rzeczywiście 30cm. Balonik można napompować do 35cm. Guma jest na tyle rozciągliwa, że balonik uzyska 35cm, kształt będzie natomiast nieregularny, gruszki. Wygląda to mało estetycznie oraz występuje większe prawdopodobieństwo pęknięcia takiego balona.

Potrzebujesz pomocy?